Walker®

  /  Walker®

WALKER® – PEDIATRYCZNA ORTEZA BIODROWO-KOLANOWO-SKOKOWO-STOPOWA (HKAFO)

WALKER® to pediatryczna orteza biodrowo-kolanowo-skokowo-stopowa (HKAFO) stosowana w przypadku występowania zaburzeń układu neurologicznego u dzieci i trudności w samodzielnym przemieszczaniu się. Orteza WALKER® zapewnia stabilizację w trakcie nauki i reedukacji prawidłowego wzorca chodu, a także umożliwia przyjęcie przez niepełnosprawne dziecko pozycji pionowej.

HKAFO to skrót od „Hip-Knee-Ankle-Foot-Orthosis” (orteza biodrowo-kolanowo-skokowo-stopowa). Jest to urządzenie ortopedyczne, które obejmuje biodro, kolano, kostkę i stopę i jest stosowane w rehabilitacji oraz leczeniu różnych schorzeń układu ruchu, w szczególności przy problemach z funkcjonowaniem kończyn dolnych. HKAFO to orteza, która umożliwia unieruchomienie konkretnych stawów w określonych pozycjach oraz stopniowe zwiększanie ich zakresu ruchu, co jest szczególnie przydatne w rehabilitacji podczas pionizacji i nauki chodu. Aparat ten przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży.

Orteza HKAFO WALKER® składa się z 3 głównych elementów:

 1. Obejmy biodrowej wraz z uchwytami dla osoby prowadzącej
 2. Ortezy stawu kolanowego z regulacją zakresu ruchomości (KAFO)
 3. Ortezy skokowo-stopowej z regulacją zakresu ruchomości (AFO)

Do obejmy biodrowej przymocowane są specjalne, łatwe do demontażu, rączki które ułatwiają opiekunowi asekurację dziecka w trakcie użytkowania ortezy.

Element obejmujący staw kolanowy został wykonany z lekkich szyn bocznych, wyposażonych w zegar Joint Flex Control zapewniający regulację zakresu ruchomości. Zegar ten został wykonany z wyjątkowo wytrzymałej stali, dzięki czemu jest wysoce odporny na wszelkie obciążenia.

Dzięki zastosowaniu ortotycznych zegarów biodrowych, kolanowych oraz opcjonalnie skokowych, umożliwia przyjęcie przez pacjenta pozycji siedzącej oraz stojącej. W efekcie nie utrudnia codziennego funkcjonowania i cechuje się możliwie dużą wygodą użytkowania. Ponadto istnieje możliwość zablokowania pracy stawów i stopniowego ich odblokowywania w miarę postępów w rehabilitacji. W rezultacie sprawia to, że nasza orteza HKAFO stanowi doskonałe wsparcie w rehabilitacji, a dziecko przy jej pomocy może się samodzielnie poruszać. Nasza orteza  została wykonana z wysokiej jakości aluminium, tworzyw sztucznych, tkanin z atestem OecoTex, pianek termoaktywnych oraz systemu pasów stabilizujących.

Co ważne, szyny po stronie przyśrodkowej kończyn dolnych zostały połączone specjalnym łącznikiem, który uniemożliwia dziecku nadmierne odwodzenie nóg w trakcie chodu i wykorzystując zalety plastyczności mózgu, „pokazuje” dziecku prawidłowy wzorzec chodu.

Element AFO to regulowane na długość szyny boczne wraz ze stopką obejmującą stopę od strony podeszwowej. Stopka posiada regulację tęgości stópek dziecka. Ciągły kontakt stóp z podłożem, zwiększa propriocepcję i poprawia gęstość kości kończyn dolnych. Na wysokości kostek, szyna została wyposażona w innowacyjny magnetyczny zegar 1R, który zapewnia regulację zakresu ruchomości w stawie skokowym co 15 stopni. Obsługa zegara 1R odbywa się za pomocą nitu i magnesu, więc jest bardzo szybka i intuicyjna.

W tylnej części ortezy zastosowano specjalne peloty uda i podudzia, wykonane z lekkiego tworzywa sztucznego. Peloty te zmniejszają wzorzec zgięciowy kończyn dolnych, dominujący w mózgowym porażeniu dziecięcym i poprawiają wzorzec chodu pacjenta.

Orteza WALKER® zapewnia stabilizację w każdym stawie kończyny dolnej. Surowce, użyte do produkcji ortezy, spełniają najwyższe kryteria bezpieczeństwa i są wyjątkowo wytrzymałe. Z tego powodu, orteza WALKER® rekomendowana jest dzieciom z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz deformacjami stawowymi.

WALKER® zmniejsza zależność dziecka od opiekunów i osób trzecich oraz umożliwia samodzielne przemieszczanie się. Pozwala na przyjęcie pozycji pionowej przez dziecko, niezbędnej do rozpoczęcia chodu. Ustawienie miednicy korygowane jest przez kosz biodrowy, który zapewnia jej stabilizację zarówno w płaszczyźnie czołowej jak i strzałkowej.

Stanowi on niezastąpioną pomoc przy chorobach i schorzeniach, w przebiegu których dochodzi do braku stabilizacji oraz kontroli miednicy, a także przy braku kontroli nerwowo-mięśniowej kończyn dolnych.

Aby orteza HKAFO mogła być naprawdę pomocna, musi zostać dopasowana odpowiednio do każdego indywidualnego przypadku. Czynność ta powinna być poprzedzona bardzo precyzyjnym pomiarem pacjenta i wypełnieniem karty pomiarowej oraz dobraniem wyposażenia opcjonalnego, niezbędnego dla konkretnego przypadku, i wypełnienia w tym celu formularza zamówieniowego przez  lekarza, fizjoterapeutę lub technika ortopedę. 

Nasza orteza bywa niezastąpioną pomocą w przypadku rehabilitacji niektórych schorzeń i chorób. Stanowi wsparcie dla układu ruchu pacjenta i ułatwia mu codzienne funkcjonowanie, poprawiając tym samym jakość życia oraz przyspieszając postępy leczenia. Skutecznie stabilizuje kończyny dolne, miednicę i tułów podczas pionizacji czy nauki chodu, dzięki czemu stosuje się ją w przypadku braku stabilizacji wymienionych struktur.

MaxComfort™ to wielowarstwowy surowiec nowej generacji posiadający doskonałe funkcje odciążająco-użytkowe. Użytkowanie wyrobu wykonanego z tego surowca to doskonała stabilizacja kończyny i bardzo wysoki komfort użytkowania.

Od strony ciała znajduje się miękka przyjazna dla skóry pacjenta dzianina z atestem OekoTex Standard 100. Następną warstwą jest miękka pianka poliuretanowa, która zabezpiecza komfort użytkowania ortezy, niweluje nierówności pomiędzy ortezą i kończyną, zwiększa powierzchnie przylegania ortezy do skóry pacjenta przez co zmniejsza miejscowy nacisk na ciało i działa przeciwodleżynowe. Kolejna warstwa surowca to techniczna pianka polietylenowa, której zadaniem jest odciążenie elementów konstrukcyjnych ortezy od ciała pacjenta. Ostatnia warstwą tego surowca jest tkanina techniczna z funkcją szczepną pozwalająca na dopinanie do ortezy różnego rodzaju opasek obwodowych i innych detali niezbędnych do poprawnego funkcjonowania ortezy.

PRZEZNACZENIE STOSOWANIA:

 • mózgowe porażenie dziecięce (MPD),
 • porażenie czterokończynowe,
 • dyskineza (atetoza, pląsawica),
 • dystonia,
 • rdzeniowy zanik mięśni (SMA)
 • dystrofia mięśniowa
 • rozszczep kręgosłupa,
 • pourazowe uszkodzenie mózgu,
 • paraplegia,
 • umiarkowane przykurcze mięśniowe (szczególnie kończyn dolnych),
 • stwardnienie rozsiane,
 • przepuklina oponowo-rdzeniowa,
 • zaburzenia wzorca chodu,
 • choroba Heinego-Medina (poliomielitis).

PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA:

 • zaawansowane przykurcze mięśni i ścięgien,
 • złamanie/skręcenie w obrębie kończyn dolnych,
 • silna asymetria ciała (zaawansowana skolioza, deformacje w obrębie kręgosłupa i miednicy),
 • brak rekomendacji lekarskiej do przyjmowania pozycji stojącej pacjenta.

TABELA ROZMIAROWA:

Tabela 1

RozmiarWzrost (A)Odległość od krętarza do szpary kolanowej ( B )Odległość od szpary kolanowej do zewnętrznej krawędzi stopy (C)Sposób dokonywania pomiaru
1122 – 140 cm27 – 30 cm30 – 38 cm
2140 – 158 cm30 – 34 cm38 – 49 cm

Tabela 2

RozmiarObwód pasa ( D )Obwód uda ( E )Obwód łydki ( F )Sposób dokonywania pomiaru
155 – 70 cm25 – 38 cm21 – 27 cm
258 – 75 cm27 – 40 cm22 – 30 cm

DO POBRANIA:

Kody refundacyjne NFZ: G.05.02 , G.05.03 – Pionizator

Kod katalogowy OKD-32 HKAFO
Nazwa handlowa ORTEZA KOŃCZYNY DOLNEJ
ModelOKD-32 HKAFO

TO JEST WYRÓB MEDYCZNY.
UŻYWAJ GO ZGODNIE Z INSTRUKCJĄ UŻYWANIA LUB ETYKIETĄ.

PRODUCENT / PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: REH4MAT Sp. z o.o.